Geneza zamka błyskawicznego i jego nazwy.
Zamki błyskawiczne niewątpliwie zadomowiły się w świecie mody. To niezwykle funkcjonalne elementy, które mogą różnić się pod względem materiału wykonania, wytrzymałości, długości, ozdobnego lub nie suwaka oraz cech dodatkowych (jak wodoszczelność). Zamki błyskawiczne stosowane są w torbach i torebkach, portfelach, butach, okryciach wierzchnich, spodniach, spódnicach, pościeli ,materacach, specjalistycznych kombinezonach, odzieży roboczej – słowem – niemal wszędzie.
Trudna kontynuacja myśli
Tymczasem popularność tego elementu zrodziła się dopiero w czasach II wojny światowej. Choć oczywiście sam wynalazek jest o wiele starszy. Zanim zaprojektowano pierwszy zamek stosowano głównie prymitywne, acz używane do dziś rozwiązania – haftki i guziki. Po raz pierwszy z ideą tego wynalazku skonfrontowano się w roku 1851. Wówczas „zamek błyskawiczny” stanowiły dwa rzędy haczyków i specjalny przesuwny komponent. Zapięcie nie zrobiło kariery, toteż twórca pomysłu, mimo posiadanego patentu, zaniechał dalszych prac.
Rozwój koncepcji
Powrót do koncepcji nastąpił dużo później, bo prawie pod koniec XIX stulecia. Znów bez sukcesów – z uwagi na liczne mankamenty (trudność zapinania oraz…łatwość samoistnego rozpinania). Trzeba było czekać do następnego wieku, by i pomysłu zamka błyskawicznego dotknął rozprzestrzeniający się wówczas na świecie postęp. W roku 1913 Szwed Gideon Sundback rozpoczął długotrwałe, zajmujące aż 4 lata prace, które doprowadziły do opatentowania wersji zamka błyskawicznego przypominającego współczesne modele tego elementu.
Forma ostateczna
Suwak stworzony przez szwedzkiego inżyniera zawierał drobniejsze ząbki oraz taśmę – w kolejnych modyfikacjach, jakie nastąpiły później zamki zyskały blokadę zamknięcia i inne ułatwienia dla użytkowników.
Skąd natomiast wzięła się współczesna nazwa? Próżno szukać informacji, choć etiologia słowotwórcza wyraźnie wskazuje na słowo „zamykać”. Warto przy tym wspomnieć, że w różnych gwarach regionalnych na ten element odzieży używane są różne określenia.
WRÓĆ